Vlasové poradenství

Vlasové poradenství

Přibližně 20% kožních onemocnění se týká vlasů nebo zdraví vlasů a kůže, z níž vyrůstají. Kosmetický salon a lékárna je často prvním místem, kde se zákazníci svěří s jejich problémem. Poradenství péče o zdravé vlasy je nedílnou součástí kosmetické péče a v případě lékárny i možným prvním krokem při léčbě chorob vlasů.

Vztah kůže a vlasů
Vlasy patří spolu s nehty mezi keratinizovaná kožní adnexa - deriváty kůže. Vlasy vznikají již v průběhu vývoje plodu. Část jeho pokožky se vchlípí do druhé vrstvy kůže - škáry a vytvoří základ pro vlasovou cibulku. Z ní později vyrůstá ochlupení celého těla. Počet vlasových cibulek se po narození již dále nezvyšuje, a proto lze říci, že hustota vlasů je určena geneticky a částečně ji ovlivňují také jiné faktory v průběhu vývoje plodu, tj. před narozením.

Počet vlasů, rychlost jejich růstu a pigmentace vlasů
V kůži těla je přibližně 5 milionů vlasových cibulek, z toho asi 1 milion na hlavě. V dospělosti máme průměrně 100 000 vlasů. Přibližně 15 až 20% z nich je v klidové neboli katagenní - nerůstové fázi a jen do 1% vlasů by mělo být ve fázi těsně před výpadkem vlasu - telogenní. Za běžnou, tj. fyziologickou ztrátu vlasů pokládáme jejich denní výpad do hodnoty 100. Normální vlas vyroste za den přibližně o 0,35 mm a jeho životní cyklus trvá 2 až 6 let. Barva vlasů je závislá na množství melaninu v melanocytech. S věkem aktivita těchto pigmentových buněk klesá a některé zanikají.

Další ochlupení těla
K dlouhým vlasům řadíme nejen vlasy na kštici - skalpu, ale také vousy a ochlupení těla. Další typy ochlupení reprezentují krátké vlasy - oční řasy, obočí, chloupky v nose a chloupky v ústí zevního ucha.

Jak vyšetřujeme vlasy
Všímáme si tloušťky vlasu, třepení konečků, barvy nebo tvaru vlasového stvolu. Sledujeme také stav pokožky kštice. Tak zvaným trakčním testem usuzujeme na snadnost uvolnění vlasu z vlasové cibulky. Při specializovaném vyšetření pomocí optických metod (kamera, mikroskop) můžeme detailně sledovat strukturu vlasu i vlasové cibulky, pigmentové změny nebo stav kutikuly. Významné je rovněž stanovení poměrů růstových fází vlasů, tj. anagenu, katagenu a telogenu.

Co může udělat lékárník pro zdraví vlasů pacientů
Lékárna je místem, kam se může obrátit člověk s již konkrétním problémem s vlasy. Většinou očekává doporučení přípravků, které mohou mít charakter léčiva nebo zdravotnického prostředku. Typickým příkladem je léčivý šampon Nizoral, který se používá pro léčbu mastných lupů při seboroické dermatiidě. Toto onemocnění může být spojeno s nadměrnou ztrátou vlasů nebo se změnou jejich kvality. Jiným příkladem jsou léčivé roztoky pro obnovu růstu vlasů s obsahem minoxidilu. Z kosmetických přípravků jsou dostupné speciální šampony pro citlivou kůži vlasů nebo pro redukci lupů - viz řada SynCare SHAMPOO derm. Nezanedbatelný podíl v sortimentu tvoří také přípravky pro výživu vlasů - roztoky nebo doplňky stravy pro podporu růstu a pro kvalitu vlasů - viz SynCare TrichoMELATONIN nebo SynCare TrichaVIT.

Proč má kosmetička výhodu před lékárníkem v poradenství kosmetické péče o vlasy
Kosmetička je s klienty v bližším kontaktu než lékárník. To představuje značnou výhodu. Kosmetický salon sice není místem odborného poradenství při chorobách vlasů, avšak důvěrnější vztah a časový faktor hrají mimořádnou roli. Problém ztráty nebo kvality vlasů pokládají zejména ženy za intimní záležitost. Proto se svěří s problémem spíše v prostředí, kde jsou osamoceny a bez jakýchkoli rušivých faktorů. V salonu je rovněž přirozenější se vlasů dotýkat. Kosmetička může mít také významné místo v obecném poradenství v péči o vlasy, jelikož součástí výuky oboru kosmetické služby je rovněž péče o vlasy. Na rozdíl od lékárny je diskuze s klienty častěji vedena o vhodných postupech pro tvarování účesu, barvení nebo sušení vlasů, právě tak jako o výživné a ochranné péči. Poradenství v salonu je více zaměřeno na podporu a udržení zdraví vlasů a na postupy správné péče o ně. Příkladem je následná péče o vlasy pomocí vlasových masek - viz např. SynCare Maska na vlasy s arganovým olejem a shea máslem.

Diagnostika vlasů v lékárnách a salonech
K dispozici je speciální videokamera s 30 násobným zvětšením a s polarizací zobrazení. Připojený software vyhodnotí stav vlasů i pokožky. Digitální zobrazení stavu vlasů a vlasové pokožky je stále oblíbenější v rámci podpory prodeje kosmetických přípravků na vlasy, ale je také cenným pomocníkem pro diagnózu a sledování průběhu léčby chorob vlasů v ambulancích dermatologů.

Více informací o produktech: SynCare Maska na vlasy, SynCare TrichaVit


zdroj: SynCare