Vlasy musí pít

Vlasy musí pít

Pro každého z nás je důležitý pitný režim – nejen pro naše zdraví, ale i pro krásu. Na podzim, v zimě, ale i na jaře je potřeba dbát na kvalitu vlasů. Pokud si myslíte, že vaše vlasy jsou bez lesku, lámou se, padají nebo se třepí, tak je nejvyšší čas s tím vším něco udělat. Základní příčinou těchto problémů může být špatný pitný režim vlasů, tedy málo hydratace.

To, kolik vlhkosti obsahují vlasy je základem pro jejich zdraví. Vlhkost dává vlasům pružnost, tvarovatelnost a modelovatelnost účesu. V závislosti na ostatních vlivech se může vlhkost vlasů výrazně měnit, např. kolísat. Vlas je totiž hydroskopický. To znamená, že z vlhkého vzduchu absorbuje molekuly vody a naopak je vydává. Podíl vody, která je vázána ve vlasu, se pohybuje od deseti procent (např. v poušti či přetopené místnosti) až do třiceti procent (v tropickém deštném pralese, mlze nebo sauně).

Při sušení vlasů na slunci nebo při nízké vlhkosti vzduchu se nevypařuje jen voda z povrchu vlasů, ale i část tekutiny, která je vázaná uvnitř. Tím klesá podíl vlhkosti ve vlasu. Tyto faktory přispívají ke snížení lesku a pružnosti vlasu.

Co může způsobit nedostatek vlhkosti vlasů?

-    Nedostatečná funkce mazových žláz, při níž vlasy postrádají ochranný lipidový film, což usnadňuje jejich vysoušení.
-    Nízká vlhkost vzduchu, např. suchý vzduch ve vytápěných místnostech.
-    Časté fénování vlasů, slunce, solárium, sauna.
-    Chlorovaná nebo slaná voda.
-    Časté necitlivé stylování vlasů.
-    Nešetrné chemické zásahy.

Jak poznáte suché vlasy? Odpověď je jednoduchá. Jsou bez lesku, na omak tvrdé a křehké. Postrádají pružnost, třepí se v konečkách a účes se z nich velice špatně tvaruje. Větší sklon k přílišnému vysoušení mají silné, dlouhé a přirozeně zvlněné vlasy. Nejvíce péče, která udrží vlhkost ve vlasech, potřebují zejména vlasy suché a poškozené.

Pokud chcete vlasy ochránit před tím, že nebudou správně hydratovány, pořiďte si přípravky, které jsou vhodné k péči o vlasy. Měly by je ochránit před vysoušením. Např. šampon pro lepší hydrataci dodá vlasům vlhkost a zaručuje lehčí rozčesávání. Hydratační mléka zlepšují esenciální vlhkost a ochranu, což poskytuje vlasům viditelně lepší hebkost a lesk. Hydratační masky vlasy maximálně hydratují a chrání před vysoušením. Kondicionéry řeší problém ztráty hydratace vlasů. Udržují v rovnováze jejich vlhkost, připravují je na následný styling. Poskytují přirozený pocit hydratace a antistatickou ochranu pro normální typ vlasů. Speciální zvlhčující složky, mléčné proteiny a provitamin B5 pomáhají zvětšit objem, lesk a přirozenou hydrataci vlasů. Pomáhají obnovit pH rovnováhu vlasů. Kondicionéry s vůní zanechávají ve vlasech pocit svěžesti.