Vlasy pod drobnohledem

Vlasy pod drobnohledem

Vědomostí o tom, jak o vlasy pečovat, jak je ošetřovat, případně barvit, umývat, kartáčovat nebo česat, máme dostatek. Ale víme něco o tom, co je takový vlas zač?
Příroda rozhodla o tom, že budeme "vlasatí" a i o tom, že vlasy budou tak trochu sekundární pohlavní znak. Kromě toho nás zdobí a odlišují, ať už barvou, tvarem strukturou nebo množstvím.

Chemické složení vlasů
Podle chemiků je vlas vlastně jen keratin, tedy vláknitá bílkovina. Na složení keratinu se podílejí především aminokyseliny, jako je glycin, serin a cystin, to ovšem není zdaleka všechno. Přestože vlas se na první pohled může zdát být jednolitou, nepříliš "zajímavou" hmotou, obsahuje ještě tuky a množství látek cukernaté povahy. Tukům vlasy vděčí za fakt, že jsou elastické.
Každý jednotlivý vlas se skládá ze stvolu a vlasového kořínku. Ten je potom uložen ve vlasovém míšku - folikulu, který zasahuje až do podkoží a ústí k němu mazová žláza. Všechny vlasové míšky jsou spojeny s hladkým svalem. Tady je možné hledat spojení se rčením "vlasy se postavily hrůzou", neboť stresem ale i chladem se sval smrští, a tak se vlasy vzpřímí.

Struktura vlasů
Pokud pod mikroskop položíme rozříznutý vlas, uvidíme, že se skládá z dřeně, kůry a kutikuly. Kůra obklopuje dřen a obsahuje vlasový pigment zvaný melanin. Na něm záleží barva naší kštice. S přibývajícími léty ale melaninu ubývá a mezi dřeň a kůru se usadí malinkaté bublinky, tak nám vlastně vlasy zešediví. Nad vlasovou kůrou je ještě jedna vrstva, a to kutikula, která zajišťuje pevnost a pružnost vlasů.
Podle struktury můžeme vlasy rozdělovat na typ mongolský (rovné), kavkazský (lehce zvlněné) a africký (kudrnaté).
Podle druhu melaninu ve vlasech jsme tmavovlásky (tady je pouze tmavý druh melaninu - eumelanin), blondýnky (ve vlasech je tmavý i světlý melanin, ale barviva je velmi málo) a rusovlásky (oba druhy melaninu, ale světlého je více než tmavého).

Vlasy po celý život
Stejně, jako se nám s léty mění tvar těla či struktura kůže, mění se i vlasy. Už v prenatálním vývoji vlastně máme zárodek vlasů na hlavě, jde o tak zvaný embryonální vlas. Vlásky, které má miminko po narození jsou "velusové", nemají dřeň a jsou většinou světlé a krátké. Teprve po několika měsících narostou vlasy terminální, které už jsou na celý život.