Vliv kouření na krásu

Vliv kouření na krásu

Asi všichni vědí, že kouření škodí zdraví. Po létech může vzniknout rakovina plic a mnoho jiných chorob. Ještě nedávno lékaři objevili tuto skutečnost, a proto kolem sebe vidíme tolik kuřáků. Jsou to lidé, kteří si na nikotin, alkaloid z listů tabáku zvykli tak, že jsou na něm závislí. Snaží se denně dostat do sebe svou dávku, jinak se začnou projevovat příznaky nervozity, nesoustředěnost a rozladění.

Nikotin je silně toxická, bezbarvá látka, která je obsažená v tabáku. Při kouření se nikotin začíná uvolňovat do kouře a začíná se dostávat do lidského organismu. Je zajímavé, že se nikotin dostává do mozku cca za 10 sekund. Nikotin je vysoce návyková psychoaktivní látka, která člověka nutí kouřit, i když se třeba snaží kvůli sobě nebo svým zdravotním potížím, přestat. Při dlouhodobém užívání může vzniknout i fyzická závislost na nikotinu.

Lékaři v posledních letech zjistili, že kouření škodí i ženské kráse. Dokud kouřili jen muži, otázka krásy jaksi ustupovala do pozadí. Muži se o svou krásu tolik nestarají. Ale v dnešní době, kdy kouří ženy už po desítky let, máme příležitost vidět, co nikotin a ostatní zplodiny tabákového kouře provedou s obličejem ženy.

Látky, které obsahuje tabákový kouř, často působí na stahování cév. To už je dávno známé a dost často se stává, že se kuřákům uzavírají velké cévy na nohou. Chodí už jen s obtížemi, musí často pro bolest odpočívat a ve zvláštních případech může dojít až k amputaci. Podobně jako velké cévy stahují se i drobné cévky jinde v těle, i ty, které vyživují pleť obličeje. Pleť trpí nedostatkem krve, která jí má přivádět výživné látky a kyslík, a proto předčasně stárne.

Porucha prokrvení má za následek, že někdy už u dvacetiletých žen můžeme spatřit ochablou pleť se začínajícími vráskami. Postupem let se projevy stárnutí stupňují a značná část kuřaček vypadá až o 10 let starší než jejich nekouřící vrstevnice.

Kouření má velký vliv na kůži každého kuřáka. Pleť ztrácí pružnost, snižuje se její hydratace, tvoří se více vrásek, pleť je našedlá a povadlá. Kouření má velmi negativní vliv na těhotné ženy. Ovlivňuje totiž vyvíjející se plod v děloze. Ženy – kuřačky mývají velké riziko potratu, nižší porodní hmotnosti dítěte nebo narození dítěte s vývojovými vadami.

Dnes už považujeme kouření za zlozvyk  pocházející z uplynulých let. Víme, že snižuje pracovní výkonnost a zvyšuje nemocnost. Je mnoho kuřáků, kteří by se rádi kouřit odnaučili. Tomu, kdo nedokáže sám s kouřením skoncovat, pomohou v protikuřácké poradně při ústavu národního zdraví. Ale samozřejmě to chce pevnou vůli a silné nervy.

Při odvykání má člověk deprese, trpí úzkostmi, nespavostí, bývá podrážděný, „buší mu srdce“. Dokonce může dojít i ke zhoršení koncentrace. Většina kuřáků při odvykání používá různé náplasti nebo žvýkačky, které jsou jakousi náhražkou vaší „pravidelné dávky nikotinu“. Někteří dokonce užívají lék s obsahem vareniklinu. 

Říká se, že nikotin se používá jako jed na mšice nebo se dokonce používá při léčení některých chorob – např. Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy choroby.