Výběr správného kartáče na vlasy

Výběr správného kartáče na vlasy

Není o čem pochybovat: kartáčování může vlasy poškodit. Jistě si pamatujete, že silné kartáčování může z vlasů odstranit určitou část kutikuly, čímž se vlasy oslabí. Když tedy používáte kartáč, vyberte si ten správný. Zacházejte s ním opatrně a vyberte si pouze prvotřídní zboží. Nekvalitní nebo špatně použitý kartáč může napáchat více škody než sušení vlasů fénem. Správný kartáč může samozřejmě také významně ovlivnit konečný vzhled vašeho účesu. Kartáč si tedy vybírejte podle použité techniky úpravy účesu, podle struktury, délky a hustoty vlasů a podle požadovaného konečného efektu.

Husté půlkulaté kartáče

Mají oválný či obdélníkový tvar. Výborně se hodí k celkovému pročesávání suchých vlasů a k úpravě vlasů dlouhých. Nejlepší varianta má přírodní štětiny. Hustě osázená vlákna štětin usměrňují a uhlazují vlasy mnohem účinněji než kartáče s řídkým osazením.

Řídké půlkulaté kartáče

Mají obvykle tvar většího obdélníku. Jejich řídké osazení štětinami je přímo předurčuje k použití při vysoušení vlasů, jehož účelem je vlasy narovnat a uhladit. Dále se osvědčily při rozčesávání dlouhých nebo hustých vlasů.

Kartáče pro vysoušení vlasů fénem

Kartáč výborně poslouží při vyfoukávání hladkých a uhlazených účesů. Má několik řad umělých štětin zasazených do gumového základu. Jsou zformovány tak, aby mezi nimi mohl procházet vzduch a aby na něm vlasy dobře držely. Kartáč je na konci mírně zakulacený, takže ho můžete na místě vyklánět a vytvářet tak vlny.

Kulaté kartáče

Používají se při vysoušení vlasů fénem, ale v první řadě vytvářejí plný hladký účes. K dostání jsou o různých průměrech a s různými typy štětin. Průměr kartáče vybírejte s ohledem na délku svých vlasů a na požadovaný výsledek. Velmi malý kulatý kartáč není například ideální pro dlouhé vlasy. Doporučeny jsou výhradně typy s přírodními štětinami, které vlasy efektivně uhlazují a zároveň jim dodávají objem. Velmi velké kulaté kartáče s přírodními štětinami jsou výbornými pomocníky při uhlazování neuspořádaného účesu, kterému zároveň dodají plnost. Dobře se také s pomocí fénu a těchto kartáčů zcela narovnávají delší vlasy, protože kartáče vlasy dobře uchopují. Kulaté kartáče s kovovým základem kumulují teplo a v některých případech se téměř vyrovnají kulmám. Při jejich použití však dbejte zvýšené opatrnosti, protože právě konečky vlasů poškozené počasím jsou při vysoušení nejblíže nahřátému kovovému jádru kartáče.

Tipy pro použití kartáčů:

  • nepoužívejte kovové kartáče, které mohou zachytit vlasy a přetrhat je
  • nepoužívejte kartáče při rozčesávání mokrých vlasů, dejte přednost hřebenu s velkými zuby
  • při fénování vlasů bychom měli udržovat kartáč a fén v neustálém pohybu, fén by měl být vzdálen minimálně 15 cm od vlasů
  • jemné řídké vlasy se lépe upravují kartáči s jemnými štětinami
  • pro úpravu hustých, silných a vlnitých vlasů se hodí kartáč se silnějšími štětinami
  • vybírejte si ohebné a šetrné štětiny, které jsou ale ještě schopné uchopit vlasy
  • kartáče udržujte v čistotě
  • pokud selže vše ostatní, tak byste si měli vzpomenout, že nejlepším přírodním kartáčem či hřebenem jsou vaše vlastní prsty