Vyzkoušejte bělení zubů!

Vyzkoušejte bělení zubů!

Barva zubní skloviny je obvykle přirozeně mléčná, ale během života se může zabarvit nejrůznějšími pigmenty. Mezi nejobávanější barviva patří cigarety, káva, čaj, kolové limonády a červené víno. Při jejich pravidelné konzumaci získávají zuby zažloutlý až nahnědlý odstín, kterému bohužel nezabrání ani poctivé čištění zubů.

Pokud chceme, aby naše zuby byly „jako perličky“, nezbývá nám jiné řešení, než podstoupit speciální vybělení zubní skloviny. Bělení zubů se provádí na principu bělících látek různého druhu. Nejpoužívanější látkou je karbamid peroxid, který odbarvuje usazeniny uvnitř zubu. Existují však i další bělící látky, které jsou obsažené například v pastách s bělícími účinky, ty však neodbarvují zub zevnitř, ale pouze zvenčí, čímž je jejich účinnost menší.

Metod bělení zubů je spousta.Vybrat si můžete od nejvíce známých zubních past s bělícími účinky až po odborné bělení zubů v ordinaci lékaře. Liší se zejména tím, o kolik odstínů jsou různé metody schopny zuby vybělit, dále pak také rychlostí bělení a také cenou. Domácí bělení zubů je nejpohodlnějším způsobem, ale mnoho lidí tomuto domácímu bělení zubů příliš nevěří a bojí se, aby si nakonec svůj chrup nepoškodili. Není ale nutno se bát, pokud máte zuby zdravé. Důležité je vybírat jenom takové přípravky, které jsou klinicky prověřeny, nebo se o jejich používání poradit s lékařem a nic už by pak nemělo bránit vaší cestě za bělejšími zuby. Bělení zubů u zubaře má své výhody hlavně co se týče rychlosti kýženého efektu. Zuby jsou na místě překontrolovány, zda jsou schopny takovou kůru podstoupit, po celou dobu je také hlídán průběh bělící kůry a díky vyšším koncentracím bělících látek je čekací doba na světlejší odstín zubů o hodně kratší, než u domácích metod bělení zubů. Jistě si takovýto druh bělení zubů budou pochvalovat ti, kteří své zdraví rádi svěří spíše odborníkům. Jak už to ale bývá, i tato cesta k bělejším zubům má svá rizika. Ten, kdo má zuby ošetřené, se vedlejších efektů obávat nemusí, u zubů s kazy to může být horší. Nevýhodou bělení zubů je také to, že po určité době, která je u každého jedince individuální, se efekt bílých zubů zmenšuje a bělení zubů je nutné znovu podstoupit.

Světovou novinku v této oblasti představuje bělení za pomoci tzv. plazmové lampy, kterou již některé zubní kliniky používají.

Bělení je vlastně chemická reakce, kterou si můžeme představit jako odbarvování u kadeřníka, kdy se vlastně z tkáně odstraní pigment. Při správné péči a životosprávě vydrží bělejší zuby dva až tři roky.

Jak celý zákrok probíhá?

Stomatolog nanese na zuby červený bělicí gel, který je aktivován plazmovou lampou – malým přístrojem podobným zubní vrtačce. Lampa svítí na zuby zhruba tři minuty, poté se nechá bělicí gel stejnou dobu působit. Pak se ze zubů spláchne a celý postup se znovu opakuje. Bělení zubů pomocí plazmové lampy je bezbolestné a velmi šetrné. Během jediné hodinové procedury mohou být zuby vyběleny až o čtyři odstíny. Celý zákrok ovšem hradí pacient a cena se pohybuje kolem 5 tisíc korun. Díky této převratné metodě může mít zářivý úsměv s bílými zuby již téměř každý.