Vzácný nápoj čínských císařů

Vzácný nápoj čínských císařů

Pod tímto tajuplným názvem se skrývá ten nejjemnější a nejznamenitější druh čaje, a to čaj bílý. I přesto, že se v současnosti pěstuje pouze v Číně, v Indii a na Srí Lance, je postupně objevován i v celém západním světě a svojí oblibou dohání známější čaj zelený. Bílý čaj se vyznačuje velmi jemnou a jedinečnou chutí, která se snoubí s jeho blahodárnými účinky na lidské zdraví i krásu. Velmi často se proto objevuje také jako součást kosmetických a léčebných přípravků.

Bílý čaj pochází z Číny a pravděpodobně byl pěstován již před pěti tisíci lety. Vzhledem ke své unikátnosti a vzácnosti, která vyplývá zejména ze způsobu jeho sběru a zpracování, byl nápojem těch nejvyšších vrstev, a čínští císaři jím dokonce uctívali důležité návštěvy. Dodnes je bílý čaj považován za vzácnost, což mimo jiné podpořily i mnohé vědecké studie.

Pěstování tohoto druhu čaje je velmi náročné a specifické. Získává se zpracováním mladých, mnohdy ještě nerozvitých, čajových lístků nebo pupenů, které se sbírají výlučně ručně. Pupeny bývají pokryty stříbřitě bílými chloupky, podle nichž vznikl název tohoto čaje. Sběr probíhá na přelomu března a dubna, protože poté, kdy nastává období dešťů, se mladé lístky rozevřou a tím ztratí svoji jemnou a svěží chuť. Lístky se dále napaří a nechají sušit. Neprochází tak fermentací, která snižuje obsah zdraví prospěšných látek.

Samotná příprava bílého čaje se však příliš neliší od přípravy čaje zeleného. Obecně platí, že čaj je nutné zalévat převařenou vodou zchladlou na teplotu 80 °C, aby nedošlo k likvidaci prospěšných látek. K dosažení chuťové plnosti bílého čaje by se měl louhovat alespoň sedm minut. Nálev má potom nažloutlou barvu a jeho chuť by měla být jemná a osvěžující bez náznaků hořkosti. Bílý čaj je možné zalévat i několikrát.

Na trhu se v současnosti setkáme se třemi základními druhy bílého čaje. Prvním z nich je Yin zhen, který je nejkvalitnější. Jeho název je tradičně překládán jako stříbrné jehly, kterým se podobají vrcholové nerozvité lístky čajovníku, ze kterých je tento čaj výhradně připravován. Dalším druhem je Pai-mu-tan neboli bílá pivoňka. Tento čaj představuje nižší sortu čaje Yin zhen, a to z toho důvodu, že kromě nerozvitých čajových lístků se k jeho přípravě používají i lístky rozvité. Třetím typem je čaj Shou-mei. Toto obočí dlouhověkosti se sklízí později, z čehož vyplývá jeho silnější chuť.

Bílý čaj byl pro svoje blahodárné účinky na lidské zdraví využíván již od starověku, a to jako prostředek ke snižování horečky a povzbuzení trávicího systému. Tento druh čaje se vyznačuje především svými antioxidačními účinky. Pro vysoký obsah antioxidantů, tedy látek, které bojují s volnými radikály a zabraňují stárnutí buněk, je významným prostředkem prevence rakoviny a mnohých civilizačních chorob. Antioxidanty však bojují i proti stresu, bakteriím, virům, prospívají také srdci, protože snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu. Bílý čaj je výborný k uhašení žízně, podporuje činnost ledvin a napomáhá vylučování odpadních látek z těla. Nové výzkumy však dokázaly, že bílý čaj zásadně působí i na odbourávání tukových buněk. Nejenže zabraňuje vzniku nových tukových buněk, ale spaluje i ty stávající. Bílý čaj se tak v současné době, kdy dochází k ohromnému rozvoji obezity, může stát jednoduchou, levnou a hlavně přírodní alternativou různých přípravků na hubnutí.