Zdraví a krása z konopí

Zdraví a krása z konopí

Přírodní konopná kosmetika se v posledních letech stala opravdovým hitem a těší se stále větší oblibě. Konopí seté (Cannabis sativa) je většinou považováno za problematickou rostlinu kvůli své neblahé pověsti halucinogenní drogy, avšak tyto vlastnosti jsou postupně zastiňovány jejími neskromnými přednostmi, o nichž se ví již tisíce let. Domovinou této rostliny byla pravděpodobně střední Asie, odkud se semena šířila dále do světa. Léčivé vlastnosti konopí byly objeveny ještě před jeho kulturním pěstováním a pro medicínské účely se využívaly všechny části rostliny. Uplatnění nejčastěji nacházely při léčbě různých kožních onemocnění, revmatismu nebo migrény.

Moderní medicína v mnohém potvrdila poznatky starých kultur a nejnovější studie dokazují, že si konopí své výsadní místo v kosmetickém průmyslu skutečně zaslouží. Základem všech produktů je čistý konopný olej, který se za studena lisuje ze semen rostliny. Připomíná olivový olej a pro kosmetické účely je ideální, protože obsahuje vzácné nenasycené mastné kyseliny, vitamíny a řadu minerálních prvků. Má proto vysokou výživovou hodnotu, působí antioxidačně, harmonizuje stav kožních buněk a chrání je před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Konopný olej neobsahuje THC (Tetrahydrocannabinol), návykovou látku, a proto se po přerušení užívání nemohou objevit žádné abstinenční příznaky.

Konopná kosmetika je vhodná zejména pro osoby s citlivou a problematickou pokožkou. Významně se totiž uplatňuje při léčbě lupénky, ekzémů a kožních plísní. U dospívajících se používá k léčbě akné. Blahodárně působí na opary, afty, suché a poškozené vlasy, regeneruje a hydratuje pokožku, zpomaluje proces jejího stárnutí a má osvěžující účinky. Přípravky jsou hypoalergenní, antiseptické a jejich přírodní čistota garantuje vysoký standard. Bez problémů je mohou používat i děti, těhotné a kojící ženy.

Rostlina konopí v pozadí obloha

Produkty z konopí však daleko přesahují rámec léčby problémové pokožky. Pomáhají také při léčení některých projevů AIDS, tlumí ženské problémy (mykózy, záněty), mírní bolesti, duševní vypětí a průběh epileptických záchvatů. S úspěchem byly účinky konopí testovány u pacientů trpících astmatem, roztroušenou sklerózou a Parkinsonovou nemocí.

Na českém trhu působí hned několik firem, které se zabývají vývojem, výrobou a produkcí přírodní konopné kosmetiky. Jejich sortiment je bohatý, obsahuje různorodé produkty, a proto si vybere opravdu každý dle svých potřeb. Základ obvykle tvoří ošetřujicí mléka a krémy, oleje, mýdla, šampony, vlasové kúry, balzámy, séra, pleťové vody, masky a peelingy. Kromě toho se v nabídce můžeme setkat s masážními oleji, přípravky na opalování a nově dokonce s konopnou zubní pastou, která preventivně působí při zánětech dásní a parodontóze. Přípravky se dají zakoupit v lékárnách, ve vybraných prodejnách po celé ČR a také prostřednictvím e-shopu.