Zimní péče o rty

Zimní péče o rty

Zimní počasí nám klepe na dveře a je jen na nás, jak budeme pečovat o své tělo. A právě v těchto měsících je vyvíjen velký nátlak na naše rty. Tato oblast bývala dost často opomíjena, přesto je to však velmi důležité téma.

Asi každý si vzpomene, jak nepříjemný pocit je pálení rtů. A přitom stačí jen se olíznout na větru nebo na mrazivém počasí. Pokožka rtů je hrubá a kvůli pálení nás nutí olizovat se ještě víc a tím to celé zhoršovat.

Jak se tedy takovýmto nepříjemným situacím vyhnout?

Samozřejmě to nejdůležitější je prevence. Každodenní používání balzámu na rty je právě v zimním či podzimním období nutností. Na trhu nalezneme všemožné příchutě, konzistence a značky. Některé balzámy jsou levnější některé dražší. Tady také platí pravidlo, že ne vždy můžeme podle ceny ohodnotit kvalitu balzámu na rty. Každé rty, stejně tak jako vlasy či pleť, mají své specifické potřeby.

Můžeme volit z čirých typů balzámů nebo si vybrat i s tónovacích odstínů. Může to být jakási náhrada rtěnek či lesků. Je to mnohem příjemnější a léčivější metoda. U rtěnek se často stává, že rty vysuší a u lesků, který působí jako „hydratační bomba“, je dost časté, že rty ve velké většině podráždí jakmile se dostaneme do chladného počasí. Ovšem nejlepší volbou je obyčejný průhledný balzám.

Dvakrát za měsíc je velmi vhodné zbavit se odumřelých buněk rtů. Jelikož rty jsou pokryty tou nejtenčí a nejcitlivější pokožkou z celého lidského těla, musíme se i my k nim chovat velmi citlivě.

Dobrým „peelingem“ je cukr krystal. Ten nanesme na vlhké rty a krouživými pohyby rty masírujeme. Asi po deseti vteřinách cukr smyjeme vlažnou vodou a osušíme. Poté je nutné rty dobře vyživit a to kvalitním balzámem na rty. Pokud bychom chtěli rady od našich babiček, můžeme použít máslo, které kolikrát odvede stejnou práci jako kvalitní balzám rtů.

Velkým plusem je „zakázat“ se olizovat na větrném či chladném počasí, ale důležitou věcí je nošení balzámu na rty vždy s sebou. Můžeme si jich pořídit i více. Do kanceláře, do kabelky či na doma.

Na trhu v tomto období existují i zimní výživné balzámy s ochrannými faktory, které si můžeme přibalit i na hory.