Zimomřivost

Zimomřivost

Mnoho lidí si myslí, že zimomřivost není závažným zdravotním problémem, ale jen estetickou vadou. Pokud máte v zimě studené ruce nebo nohy, nepřekvapí vás to, vezmete si teplé rukavice nebo ponožky a váš problém je vyřešen. Horší ovšem je, když vás zimomřivost „popadne“ na jaře. Na rukavice počasí není, a pokud někomu podáte ruku, může si myslet, že jste z jiné planety. Většinu lidí zajímá, jak může mít člověk studené ruce, když je příjemné teplo.

Zimomřivost je způsobena špatným prokrvením periferních částí těla, a i když máte v pořádku cévy i tlak, krev vám neproudí dostatečným tempem.

Tento problém se netýká jen končetin, ale i mozku. Díky proudění krve nedostatečným tempem se vám zhoršuje krátkodobá paměť, váš mozek totiž nepracuje tak, jak by měl. Kvůli tomuto problému můžete někdy slyšet i hučení v uších, které ještě více člověka unavuje a zhoršuje koncentraci. Více než muži, trpí zimomřivostí ženy, a proto muži nemají v tomto směru pochopení. Většina žen si chce udržet štíhlou postavu, a tak často drží různé diety. Konzumuje tak zdravé, ale zároveň nízkokalorické potraviny – jako ovoce, zeleninu, tmavý chléb, atd.. Tyto potraviny obsahují málo energie, proto má jejich nadměrná konzumace na tělo ochabující účinek.

I ženy, které dbají na svou linii, by tedy měly hlavně v zimním období konzumovat horké a zahřívající typy potraviny, mezi které patří například luštěniny, ořechy, zázvor, pohanka atd. Zároveň by měly omezit nadměrné pití studených nápojů, hlavně zeleného a ovocného čaje. Kromě konzumace zahřívacích potravin by měly do svého jídelníčku zařadit pokrmy s dostatkem vitaminu C a železa. Železo se váže na hemoglobin (krevní barvivo), které rozvádí kyslík po těle. Bez současného působení vitaminu C by však ukládání železa nebylo možné. Pravidelné cvičení je velmi důležité, protože se při aerobním výkonu zlepšuje prokrvení celého těla. Vhodné jsou zejména procházky a pěší turistika, při níž se procvičují i krevní vlásečnice a cévy. Vhodné je také omezit kouření a konzumaci alkoholu.

Pro studenty i důchodce je pohodlným řešením zakoupení speciálního Ginkgo biloba přípravku. Ten obsahuje flavonidy a terpenoidy, které podporují krevní oběh v těle, tím zlepší prokrvení celého organizmu a zásobí mozek živinami a kyslíkem. Tím se zbavíte pocitu chladných rukou a váš mozek začne pracovat na plné obrátky. Extrakt z Ginkgo biloby zabraňuje zvýšenému shlukování krevních destiček a jejich usazování na stěně cév, což je jedna z příčin zhoršeného prokrvení tkání. Doplněk Gingko biloba je vhodný pro studenty a manažery, kteří potřebují čas od času svou koncentraci podpořit. Starším osobám zase pomáhá zlepšovat paměť. Dokáže odstranit pocit netečnosti a únavy a dodá člověku větší pohodu. Jelikož obsahuje antioxidační účinky, zpomaluje proces stárnutí a pomáhá chránit oční sítnici před poškozením. Gingko biloba působí také na lepší prokrvení pohlavních orgánů, čímž podporuje jejich funkci. Studie prokázaly, že tento přípravek může být užitečný také u Alzheimerovy choroby (zpomaluje její průběh) a zároveň potvrdily přímý vliv extraktu z listů jinanu na prokrvování mozku, které se v průměru zvyšuje o devět procent jak u mladých, tak i u starších lidí.