Krásné zoubky nejsou jen dárkem od přírody, ale hlavně výsledkem neustálé péče a metod moderního zubního lékařství. Určitě všechny ženy ví nebo zaslechly, že zuby si je třeba čistit, aby byly zdravé a abychom později ve stáří nepotřebovali třetí zuby. Základním „nástrojem“ v péči o zuby je výběr toho správného zubního kartáčku. Jeho čistící plocha by měla být malá a plochá s jemnými, ale hustými štětinkami. Nositelé rovnátek by měli používat také mezizubní kartáček.
Každých osm týdnů bychom měli zubní kartáček obměňovat. V dnešní době se čištění zubů třikrát denně považuje za nutnost. Určitě bychom si měli zuby čistit vždy poté, co sníme něco sladkého. Cukr se totiž už během několika minut „zavrtá“ do zubů a odstartuje tak tvorbu zubního kazu. Během dne je užitečným pomocníkem žvýkačka, která je dobrým čistícím prostředkem, ale také si můžete během dne ústa proplachovat ústní vodou, čímž nejen předejdete vzniku zubního kazu, bujení bakterií a usazování povlaku, ale také budete mít svěží dech.
Zubní pasty obsahují zpevňující složku – fluorid. Pokud používáte zubní pasty, které pění, děláte správně, protože právě ony jsou účinnější. Po vyčištění zubů si propláchněte krátce ústa, aby substance mohly déle působit. Doplňkovou ochranou je gel s obsahem fluoridu, můžete ho zakoupit v lékárně, který nanášejte dvakrát týdně.
Jen velmi málo příroda uspořádá zuby tak pěkně, aby vypadaly opravdu jako perličky. Někdy je nutné jim pomoci rovnátky. Ta jsou už v dnešní době opravdu běžnou záležitostí, a tak nemáte nejmenší důvod se za ně stydět. Mnoho dětí zmeškalo možnost mít rovné zuby.
I s barvou zubů si dnešní lékaři dovedou poradit. Po časté konzumaci čaje, kávy či po kouření mají k toužené bělosti velice daleko. Zubní lékař je může krásně vyleštit. Moderně vyškolení zubní lékaři svým pacientům doporučují, aby si dvakrát do roka nechali své zuby odborně vyčistit. Odborné čištění zubů provádí vždy speciálně vyškolený personál.
Celá procedura trvá asi půl hodiny až hodinu a my si tím můžeme ušetřit spoustu nepříjemností.
Zubní kazy
Zubní kazy způsobují bakterie žijící v ústní dutině a živící se zbytky jídla. Jejich „pochoutkou“ je zejména cukr. Během několika minut vytvoří kyseliny, které likvidují pro zuby důležité minerály. Proto je tak důležité si ihned po požití sladkostí důkladně vyčistit zuby nebo si alespoň vzít žvýkačku. Jestliže zuby důkladně nevyčistíte, bakterie vytvoří povlak, který se časem zvětšuje, až se změní v zubní kámen. Zbytky jídla si bakterie schovávají mezi zuby a dásně, což může způsobovat zánět dásní. Poté dojde k zánětu zubního lůžka a zub se začne viklat.